Pakistańskie piżamki

Po przyjeździe do Pakistanu, można odnieść mylne wrażenie, że ludzie tutaj tak jakby nie do końca  wstali z łóżek. Jest wręcz przeciwnie. Czasem wydaje mi się, że Pakistańczycy są lekko nadpobudliwi, ale może to kwestia języka i bardzo mocnego akcentu, który często  zachowują nawet mówiąc po angielsku. Dostałem niedawno w mailu pytanie dlaczego Pakistańczycy wychodzą na ulicę w piżamach. Otóż, choć na pierwszy rzut oka, powszechny w Pakistanie Shalwar Kameez wydaje się być idealny do spania, jest to tradycyjny i typowy strój codzienny wielu osób (szczególnie z obszarów pozamiejskich) w Azji Centralnej i Azji Południowej.


Pakistańczycy w typowych strojach codziennych. 

Początkowo, strój wymyślony został na potrzeby arystokracji. Szybko jenak inne klasy społeczne, jak na przykład rolnicy, robotnicy i zamachowcy-samobójcy odkryli jego zalety i sami zaczęli nosić "piżamki". Zazdrosne, masowo palące biustonosze i zapuszczające wąsy i brody kobiety również nie chciały być gorsze od mężczyzn. Dlatego, Shalwar Kameez, jako odzież typu unisex, noszony jest obecnie przez przedstawicieli obydwu płci (choć wersja damska różni się nieco od męskiej).

Generalnie, Shalwar Kameez składa się z dwóch części:

- workowatych, przewiązywanych w, szerszym lub węższym, pasie sznurkiem spodni (Shalwar)
- luźnej lub dopasowanej i taliowanej, sięgającej do kolan "koszulki" z długimi rękawami i guzikami biegnącymi od mostka pod szyję (Kameez). Po obu bokach tuniki, od pasa w dół, znajdują się dwa rozpierdaki, mające gwarantować swobodę ruchów jak i, w razie nagłej potrzeby, szybki dostęp do wszystkiego co znajduje się pod spodem (pewnie znacie ten nagły "zew natury" występujący kilka godzin po spożyciu wody z kranu). W eleganckich wersjach Kameez, rękawy, linia guzików, oraz kołnierzyk, zdobione są mniej lub bardziej wymyślnymi haftami.
  

"Mój" Shalwar Kameez.
  
Na czas mojego pobytu w Islamabadzie, dostałem od mojego gospodarza dwa komplety Shalwar Kameez. Muszę przyznać, że strój jest bardzo wygodny a przez jego prostotę, nadaje się zarówno na formalne i nie formalne okazje.

Dla zainteresowanych kupnem piżamki, ceny wahają się w granicach od 800 rupii (ok. 8 usd) do nawet  15.000 rupii (ok. 150 usd) - w zależności od użytych materiałów, jakości wykonania, dokładności i rodzaju wykończeń. Na Europejskim rynku, Shalwar Kameez może być trudny do znalezienia więc ceny mogą być o wiele wyższe. Importerzy do boju - jest nisza w rynku!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz