niedziela, 11 lutego 2018

Wiza do Laosu

Wiza do Laosu


Flaga Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Jedna z niewielu komunistycznych flag, które nie mają w sobie motywu pięcioramiennej gwiazdy. Biały okrąg symbolizuje jedność obywateli pod przywództwem Laotańskiej Ludowej Partii Rewolucyjnej. Kolor czerwony symbolizuje krew ludzi walczących o wolność, a niebieski - pomyślność. Inna interpretacja: księżyc w pełni na tle Rzeki Mekong. 

Jak w większości państw Azji, tak i w Laosie wymagana jest wiza. Na szczęście nie jest ona kłopotliwa w uzyskaniu. Nie trzeba tonąć w zwojach papieru prosto z rolki. Wlepka jest po prostu mytem za przejście przez szlaban/odprawę. Można ją uzyskać albo przed przyjazdem, w dowolnej placówce dyplomatycznej Laosu, albo na granicy. Oficjalnie, posiadacze paszportów polskich, ubiegając się o wizę przy wjeździe muszą wypełnić krótki formularz, załączyć jedno zdjęcie paszportowe i zapłacić 30 dolarów.Nieoficjalnie, na brak zdjęcia lub niewymiarowy rozmiar celnik przymknie oko za drobną dopłatą lub bez. Ja swoją robiłem właśnie w ten sposób na lądowym przejściu Kambodża-Laos. Cały proces zajął mniej niż 15 minut.  
Wiza to tylko pozwolenie na wjazd. Oprócz wlepki, trzeba też uzyskać stempel wjazdowy z datą. Mnie, taka wyczerpująca usługa kosztowała 2 dolary. 


Wiza laotańska wyrabiana na granicy. Z tym hologramikiem wygląda efekciarskoCzy jest warta 30 dolarów, plus 2 dolarów opłaty "manualno-manipulacyjnej"? O tym przekonam się podczas podróży.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz