sobota, 10 lutego 2018

Wiza wietnamska z Hong Kongu

Enigmatyczna lecz bezproblemowa wiza wietnamska z Hong Kongu


Flaga Socjalistycznej Republiki Wietnamu. Kolor Czerwony symbolizuje krew powstańców walczących z francuskim okupantem w latach 40-tych XX wieku. Żółty kolor gwiazdy, oznacza żółtą rasę Wietnamczyków, a jej pięć odnóży - walczących intelektualistów, rolników, robotników, handlowców i żołnierzy.

Wizę do Wietnamu, wyrabiałem w Hong Kongu. Niestety, nie ma zbyt dużo informacji odnośnie wymaganych dokumentów, a na stronie Konsulatu, widnieje krzywo zeskanowany wniosek w jotpegu.
  
Myślałem zatem, że będzie trudno - grubo się myliłem. Miły pan za okienkiem, na wszystkie moje obawy odpowiadał z uśmiechem "No problem". Podejrzewam, że gdyby zapomnieć paszportu, i tak możnaby dostać wlepkę z instrukcją jak wkleić. Wyrobienie naklejki wietnamskiej, mimo braku możliwości odrobienia pracy domowej jest procesem zupełnie bezstresowym a z biura wychodzi się z uśmiechem na ustach i mniejszą ilością zbędnych, papierowych kilogramów.
 
KONKRETY

Posiadacze paszportów większości państw zachodnich, PRZYLATUJĄC do Wietnamu, mogą uzyskać wizę na granicy (VOA - Visa On Arrival). 

W przypadku podróży lądowej, wymagana jest uprzednia wycieczka do Konsulatu. Ten w Hong Kongu, mieści się pod adresem:
 
15/F, Great Smart Tower, 230 Wan Chai
Road, Wan Chai, Hongkong
 
Wymagane dokumenty: 

- 1 paszport
- 1 zdjęcie paszportowe
- uzupełniony wniosek (do pobrania w Konsulacie)
 
Do wyboru mamy pomiędzy trybem zwykłym, który, TEORETYCZNIE, kosztuje 300 hkd, a ekspresowym, trwającym 30 minut, który TEORETYCZNIE, pozwala na uzyskanie wizy z jednym wjazdem i jedynie 14-dniowym czasem pobytu i kosztuje 500 hkd. Teoretycznie, ponieważ kiedy wybrałem ten drugi tryb, dostałem wizę 1-wjazdową, uprawniającą do 30-dniowego czasu pobytu w mniej niż 15 minut.

Jedynym utrudnieniem może być konieczność uprzedniego zaplanowania sobie dat podróży do Wietnamu. Nie ważne, w którym Konsulacie aplikujemy - we wniosku, musimy zadeklarować datę wjazdu i wyjazdu. Zegarek na naszej wizie zaczyna cykać od zadeklarowanego dnia wjazdu. Wyjechać można kiedykolwiek się chce, pod warunkiem, że będzie to przed upływem terminu ważności wklejki.Wiza do Wietnamu wystawiona 4 stycznia 2012 roku w Hong Kongu. 30-dniowy termin ważności zaczyna się zgodnie z zadeklarowanym we wniosku terminem wjazdu (nie można wjechać przed zadeklarowaną datą).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz